Karnitín

0

L-karnitín patrí medzi esenciálne výživné látky (nevyhnutné pre rast a vývoj svalstva). Karnitín je dôležitý aj pre správnu funkciu srdcového svalu, podporuje srdcovú činnosť, jeho aplikácia môže priniesť dobré výsledky aj v prípade srdcových angín. Tak isto zlepšuje využitie kyslíka vo svaloch.

Aj využitie tukov je v plnej miere závislé od karnitínu. Ten totiž zaisťuje transport molekúl mastných kyselín do mitochondrií (vnútrobunečných orgánov v cytoplazme), kde oxidáciou vzniká energia. Svaly zaťažované dlhú dobu získavajú energiu predovšetkým z tukov. Napríklad pre aerobiku sa až 50% energie uvoľňuje z tukov, kým pri vytrvalostných športoch je využitie tukov už asi až 80%-né. Preto sa svalstvo týchto športovcov bez karnitínu nezaobíde.

Ľudský organizmus sám vyprodukuje z esenciálnych aminokyselín (z lyzínu a methionínu) určité množstvo karnitínu, potrebného pre vytvorenie dostatočnej energie pre priemerne fyzicky zaťaženého človeka. V inej situácii sa ale nachádza športovec, ktorý počas tréningu spotrebuje oveľa viac energie a tým aj viac karnitínu, a preto potrebuje karnitín doplniť z iných zdrojov.

Prípravok L-karnitín zlepšuje odolnosť tela, spomaľuje proces únavy. Zvyšuje aeróbnu kapacitu a počas dlhodobých cvičení pomáha šetriť glykogén. Pre svoju schopnosť spaľovať tuky je L-karnitín tiež dôležitým komponentom odtučňovacích prostriedkov. L-karnitín sa vstrebáva rýchlo, jeho účinok je poznať už za 5-10 minút.

Share.

Leave A Reply